سقوط سریع تئاتر توسط عاملی به نام کرونا

0
338

حسین جمالی، پژوهشگر و کارگردان تئاتر، در رابطه با وضعیت وخیم این روزهای تئاتر براثر تعطیلی‌های مکرر، گفت: مساله جان مردم و اهالی تئاتر را نمی‌توان شوخی گرفت، اما معیشت هم موضوع مهمی است که متاسفانه، برای حل مشکل اقتصادی مردم، بسیار ضعیف عمل کرده‌ایم. اهالی تئاتر، همیشه دچار این مشکل بوده‌اند و درآمد آنها، تنها برای گذراندن حداقل‌های زندگی بسنده می‌کرد، حال با این اوضاع بدتر هم شده است.
می‌تواینم برای حل این مشکل اهالی تئاتر، از تجربه‌ی دیگر کشورها در مواجهه با کرونا بهره بگیریم زیرا کشورهای زیادی هستند که راه‌حل‌های مناسب و معقولی ارائه داده‌اند.
جمالی در ادامه صحبت‌های خود افزود: در ۶ ماه ابتدایی سال، نمایش‌های کمی برای اجرا به صحنه آمدند اما هزینه‌ای برایشان صورت نگرفته است. این بودجه حق اهالی تئاتر است و با هم‌فکری و تصمیم‌گیری مسئولان فرهنگی، این پول باید وارد چرخه زندگی هنرمندان شود.
وی ادامه داد: متاسفانه در جامعه ما، کیفیت اصلا اهمیت ندارد و ما کمیت و شوآف را اصل قرار دادیم، طبیعی است که وضعیت تئاتر، محکوم به سقوط شود و کرونا فقط سرعت سقوط را بیشتر کرده است.
ایشان خاطر نشان کرد: هنرمندان ما در طی بحران کرونا، تلاش خود را برای اثبات فعال بودنشان کردند اما کسی آنها را ندید و همیشه مسئولان فرهنگی ما با اهالی تئاتر، غریبه بوده و هستند. ما هیچ‌گاه تلاشی از سوی مسئولان، جهت رفع مشکل هنرمندان ندیدیم، جز آنکه همیشه از آنها مواردی مثل اینکه بودجه نداریم و کاری برای رفع معضلات نمی‌توانیم انجام دهیم شنیدیم.
حسین جمالی، با توجه به مشکلاتی نظیر بیمه ونبود سوبسید و تسهیلات برای هنرمندان گفت: اعتقادم بر این است که قبل از پرداختن به مسئله باز شدن یا نشدن تئاتر، به این بپردازیم که آیا اهمیت وجود تئاتر در کشور را درک می‌کنیم یا خیر؟
مساله حائز اهمیت این است که نمی‌توان به راحتی کارگردان، نویستده و یا بازیگری را جایگزین کنیم زیرا اگر فردی ناامید شود نمی‌توان برای بدست آوردن یک هنرمند خلاق سرمایه‌گذاری کرد. بنابراین در آینده، هنر ایران با مشکلات زیادی مواجه خواهد شد.
او ادامه داد: مسئول، کسی است که پاسخگو باشد، بنابراین اگر کسی پاسخگو نیست پس مسئول هم نیست. البته شرایط امروز را درک می‌کنیم و توقع نداریم صددرصد بازدهی داشته باشند اما حداقل کار این است که از تجربه دیگر کشورها استفاده کنیم. همچنین می‌توانیم طرح‌ها و ایده‌های هنرمندان را از طریق تعامل با آنها، در شوراهایی که برای پیگیری مطالبات آنها تشکیل ‌می‌شود بشنویم. در جلسات این‌چنینی حتی در ستاد مقابله با کرونا، می‌تواند راهکارهایی برای رفع مشکلات معیشتی و برنامه‌هایی برای کاربردی بودن تئاتر، مطرح گردد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید